سالی جدید و امیدبخش برای حیوانات

فوریه 24, 2013

پیتر سینگر

برگردان علی محمد طباطبایی

gestation stalls 2

اغلب گفته اند که پیشرفت اخلاقی یک جامعه را می توان از نحوه ی رفتار آن جامعه با ضعیف ترین اعضایش مورد قضاوت قرار داد. یک شامپانزه به تنهایی از انسان قوی تر است، اما انسان به عنوان یک گونه ی جانوری، می تواند آنها را عملاً در باغ وحش ها و آزمایشگاه هایش به عنوان زندانیان ناتوان در اسارت نگه دارد. حیواناتی که ما آنها را به عنوان منابع غذایی خود پرورش می دهیم نیز زیر سلطه ی قدرت بشری قرار دارند، از جمله ی آنها بسیاری از ماده خوک هایی که برای تمامی طول دوره ی بارداری – چهار ماه طول مدت بارداری و دو بار بارداری در هر سال – در تک آخور هایی نگه داری می شوند که چنان فضای کمی دارند که این حیوانات حتی قادر به چرخیدن به طرف دیگر نمی باشند.

با حرکت از چنین دیدگاهی می توان ادعا نمود که سال 2013 در اروپا و ایالات متحده آغاز خوبی داشته است. در اول ژانویه، دستورالعمل تازه ای از اتحادیه اروپا  به مورد اجرا گذارده شد که مطابق با آن نگهداری ماده خوک ها در تک آخور ها از چهارمین هفته بارداری تا یک هفته قبل از زایمان ممنوع است. به این ترتیب میلیون ها ماده خوک اکنون نه تنها از آزادی برای چرخیدن به سوی دیگر برخوردار می شوند که حتی قادر به راه رفتن نیز خواهد بود. بر اساس این دستور العمل نگهداری آنها بر روی کف های سیمانی بدون کاه یا بعضی مواد دیگر ممنوع می باشد – منظور وضعیت و شرایطی است که آنها را قادر می سازد تا نیازهای طبیعی خود را برآورده سازند و زمین را با پوزه ی خود زیر و رو کنند. در پایان ماه ژانویه، 20 کشور عضو اتحادیه اروپا حد اقل 90 درصد این دستورالعمل را رعایت کرده بودند، و کمیسیون اروپا مشغول انجام اقداماتی برای تضمین پیروی کامل از این دستورالعمل بود.

در این میان، در آمریکا فعالیت های پرجنب و جوشی توسط « جامعه ی بشری آمریکا » منجر به آن شده است که 50 درصد از خریداران اصلی گوشت خوک اعلام نموده اند که خرید گوشت از تولیدکنندگانی که از آخور های تکی استفاده می کنند را متوقف می سازند. (بعضی از آنها از جمله چیپوتل و هول فودس تهدید خود را عملی نموده اند).

با این وجود اروپا در مقایسه با ایالات متحده آمریکا از جهت سلامت و آسایش حیوانات اهلی بسیار جلو تر است. ممانعت از استفاده ی آخورهای تکی در اروپا گام دیگری است جهت پیشرفت در راهی که در آن شیوه های افراطی و حاد در نگهداری حیوانات در فضاهای تنگ بهبود می یابد.

در سال 2007 ابتدا آخورهای تکی برای گوساله ها بودند که ملغی شدند. در سال گذشته قفس های متداول مرغداری ممنوع گشتند، و به این ترتیب شرایط زیستی میلیون ها مرغ بهبود یافت (اگرچه آنها هنوز هم در قفس هایی نگهداری می شوند که حرکت کردن آنها را به شدت محدود می سازد).

اما این استانداردهای جدید، شرایطی بینابینی بوده و بر این فرض مبتنی هستند که مردم اروپا به خوردن گوشت حیوانات ادامه خواهند داد و خواهان اجتناب از افزایش شدید بهای مواد خوراکی خود می باشند. از این رو قابل پیش بینی خواهد بود که چرا طرفداران سلامت و آسایش حیوانات (به حق) هنوز هم رضایت کامل را ندارند، حتی علی رغم آن که استانداردهای جدید آن گونه که توصیه های علمی و دامپزشکی کمیسیون اروپا اعلام نموده است درد و رنج حیوانات اهلی را کمتر خواهد ساخت.

در اول ژانویه دستورالعمل دیگری در اروپا به مورد اجرا گذارده شده است که تحقیقات پزشکی بر روی شمپانزه ها را ممنوع می سازد. این دستورالعمل چندان مورد توجه قرار نگرفت، زیرا از سال 2003 دیگر بر روی شمپانزه ها تحقیقات پزشکی به عمل نمی آید. در طی بیست سال گذشته، کشورهای دیگری نیز استفاده ی شمپانزه ها در تحقیقات پزشکی را متوقف ساخته اند. در واقع این ایالات متحده آمریکا و گابن هستند که به چنین تحقیقاتی ادامه می دهند، هرچند که البته در گابن چندان تحقیقات علمی وجود ندارد.

ماه گذشته « موسسه ملی تندرستی » ایالات متحده آمریکا که مسئولیت تحقیقات زیست پزشکی را به عهده دارد گزارشی را منتشر نمود که در آن متوقف ساختن بیشتر پروژه های این نهاد که در آنها تحقیقات زیست پزشکی حاد بر روی شمپانزه ها انجام می شود توصیه شده است. این گزارش همچنین بر این پیشنهاد است که بیشتر شمپانزه هایی که در تملک این نهاد هستند یا نگهداری آنها توسط این نهاد حمایت می شود باید از تحقیقات  علمی « بازنشسته » شوند و به مناطق حفاظت شده انتقال یابند.

« موسسه ملی تندرستی » ایالات متحده آمریکا در نظر دارد که فقط یک گروه تقریباً پنجاه نفره از شمپانزه ها را نگهداری کند و هر تحقیقاتی که قرار است بر روی آنها انجام گیرد باید مورد موافقت یک هیئت مستقل قرار گیرد که اعضای آن را مردم انتخاب می کنند. گزارش مورد نظر همچنین  توصیه می کند که مقتضیات ویژه ای برای نگهداری شمپانزه های باقی مانده به عمل آید: اسکان دادن آنها در گروه های هفت تایی در مکانی که حد اقل باید 90 متر مربع به ازاء هر حیوان وسعت داشته باشد و علاوه بر آن امکاناتی برای بالارفتن از دیوار یا صخره های مصنوعی و همچنین امکاناتی برای گشتن به دنبال غذا در نظر گرفته شده باشد. البته این پیشنهاد ها ابتدا باید مورد موافقت مدیر این موسسه قرار گیرد.

در حالی که میلیاردها حیوان هنوز هم در کارخانجات تهیه خوراک برای انسان زندگی رقت باری را می گذرانند، ایجاد فضای بیشتر برای خوک های باردار و آزادسازی تعداد اندکی شمپانزه از آزمایشگاه ها به نظر نمی رسد که موفقیت چندان قابل تقدیری هم باشد. هرچند تصویر وسیع تری که در برابر خود داریم ارزش جشن گرفتن را دارد. برای قرن ها بود که انسان ها در جوامع صنعتی  با حیوانات مانند واحدهای تولیدی رفتار می کردند و نه همچون موجودات دارای قدرت ادراکی که از شأن اخلاقی برخورداراند و باید علائق آنها را مورد توجه قرار داد. (در جوامع سنتی تر، روابط میان انسان ها و حیوانات اغلب نزدیک تر بود، رابطه ای که البته همیشه هم به نفع حیوانات تمام نمی شد).

تلاش برای آزادی حیوانات از ستمدیدگی مبارزه ای اخلاقی است که با مبارزه برای خاتمه دادن به بردگی انسان قابل مقایسه است. در واقع به بردگی کشیدن حیوانات جهت بهره ی کاری گرفتن از آنها و استفاده به عنوان مواد غذایی از گوشتشان در مقایسه با به بردگی کشیدن از انسان ها در حال حاضر برای ما موردی فراگیرتر و مهم تر است. با صرف نظر از چندتایی استثنای کوتاه مدت – برای مثال در هندوستان تحت حکومت آشوکا و در ژاپن در دوره ی شگونی به نام توکوگاوا تسونایوشی – قوانینی جهت حفاظت حیوانات از قساوت و بی رحمی انسان، قدمتی کمتر از 200 سال دارد.

بنابراین، این یک مبارزه ی طولانی خواهد بود. با این وجود، اگرچه موفقیت هایی که تا اینجا به دست آمده است در مقایسه با خطاهایی که انسان هنوز هم نسبت به حیوانات انجام می دهد کوچک جلوه می کنند، اما می توانیم امیدوار باشیم که سرعت تغییرات به نحو قابل مشاهده ای در حال افزایش یافتن

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: